قلم سفید کننده ی دندان چیست؟

قلم سفید کننده ی دندان

شاید شما هم با تبلیغاتی در اینستاگرام یا شبکه های ماهواره ای مواجه شده اید که با زدن یک قلم سفید کننده به دندان ، دندان ها به یکباره تغییر رنگ می دهند و سفید می شوند.این قلم ها که در سایت هایی مثل دیجی کالا هم پرفروش هستند به اسم قلم های سفید کننده ی دندان یا لاک های سفید کننده ی دندان شناخته می شوند.اما واقعیت چیست؟آیا این قلم ها واقعا به همین سرعت دندان را سفید میکنند؟

شاید بتوان گفت این قلم ها ، بی مصرف ترین و بی فایده ترین روش سفید کردن دندان هستند.شاید هر کسی که از راه برسد دوست داشته باشد یکبار هم که شده این محصول 100 تا 200 هزار تومانی را امتحان کند اما باید بدانید پول خود را دور ریخته اید!در ادامه به مزایا و معایب این قلم ها و روش کار آن ها میپردازیم.

روش کار مواد سفید کننده ی دندان

مواد سفید کننده ی دندان اکثرا به دو روش دندان را از لکه ها پاک میکنند و دندان را سفید تر میکنند:

 1. مواد ساینده:مواد ساینده با ایجاد خشونت روی سطح دندان باعث پاک شدن لکه ها از روی دندان می شوند.این مواد در خمیر دندان های سفید کننده وجود دارند.به همین دلیل توصیه می شود استفاده از خمیر دندان های سفید کننده کم و در حد دو بار در هفته باشد.
 2. هیدروژن پراکساید یا کارباماید پراکساید:این دو ماده که اکثرا در مواد بلیچینگ دندان وجود دارند ، با ایجاد واکنش شیمیایی باعث پاک شدن لکه ها و سفید تر شدن دندان می شوند.این مواد می توانند در درصد های بالا در بلیچینگ مطب و در درصد های پایین در بلیچینگ هوم یا خانگی وجود داشته باشد.باید توجه داشت این مواد برای لثه ها و بافت نرم سوزاننده هستند.

حال قلم های سفید کننده کدام یک از این مواد را دارند؟

مواد موجود در قلم های سفید کننده ، هیدروژن پراکساید یا کارباماید پراکساید اما با درصد بسیار کم است.این درصد بسیار کم در کنار معایب دیگر این قلم ها ، باعث می شوند این قلم ها کاربرد درستی نداشته باشند و بی مصرف واقع بشوند.

معایب قلم های سفید کننده

در قسمت های قبلی توضیح داده شد که این قلم ها چه موادی دارند و روش عملکردشان چطور است.حال می خواهیم به معایب آن ها بپردازیم:

 1. تاثیر بسیار کم:در مواد بلیچینگ خانگی که معمولا 10 تا 20 درصد هستند ، ژل بلیچینگ به مدت چند ساعت در خانه در قالب های مخصوص روی دندان ها قرار میگیرد.این قالب ها هم از شسته شدن مواد توسط بزاق و زبان و لب جلو گیری میکنند و هم باعث جلوگیری از سوزش لثه می شوند.اما در کاربرد قلم سفید کننده این موارد وجود ندارد.به دلیل اینکه قالب مخصوصی ندارند تا از شسته شدن توسط بزاق جلوگیری کند و نمیتوانند روی دندان بمانند.همینطور به دلیل درصد کم مواد سفید کننده ، تاثیر چندانی در سفید کردن دندان ندارند.
 2. سوزش لثه:این قلم های سفید کننده ، قالب یا محافظ لثه ای ندارند تا هنگام استفاده از آن ها بتوان از سوزش لثه ها و لب ها جلوگیری کرد.برعکس بلیچینگ های خانگی که دندانپزشک قالب مخصوص شما را برایتان می سازد.

مزیت قلم های سفید کننده

قلم های سفید کننده به دلیل تاثیر کمی که دارند عملا بی مصرف هستند و مزیتی بر روش های دیگر سفید کردن دندان مثل بلیچینگ مطب و خانگی ندارند.پس اگر در صدد خرید این قلم ها هستید ، پولتان را نگه دارید و به جایش خمیر دندان سفید کننده ی خوب بخرید!

جایگزین قلم سفید کننده

اگر دندان های شما زردی یا بدرنگی دارد ، بهتر است اول علت آن را پیدا کنید تا بتوانید بهتر آن را درمان کنید.

اصولا بدرنگی های دندان به دو دسته ی داخلی و خارجی تقسیم می شوند:

علت بد رنگی داخلی:

 1. عصب کشی ناقص دندان 
 2. رنگ گرفتن مواد پرکردنی دندان

علت بد رنگی خارجی:

 1. استفاده از مواد غذایی رنگی مثل چای و قهوه به مقدار زیاد
 2. استفاده از قلیان و سیگار

برای رفع بدرنگی های داخلی دندان ، نیاز است تا درمان های تخصصی انجام بگیرد.اما برای رفع بد رنگی های خارجی دندان چند راه حل از آسانترین و ارزانترین تا گرانترین و موثر ترین آن ها به شما ارائه داده می شود.

روش های رفع بدرنگی خارجی دندان

بد رنگی خارجی دندان اصولا به دلیل عادت های روزانه از قبیل استفاده از مواد غذایی رنگی مثل چای و قهوه یا استفاده از دخانیات مثل سیگار و قلبان به وجود می آید.برای کمتر شدن این بدرنگی ها بهتر است عادت های روزانه ی خود را به حداقل برسانید ، سپس می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

 1. استفاده از خمیر دندان سفید کننده: خمیردندان های سفید کننده با داشتن ذرات ساینده باعث برداشته شدن لکه ها از سطح دندان میشوند.باید توجه داشت که میزان استفاده از خمیر دندان های سفید کننده نباید بیش از دو الی سه بار در هفته باشد.
 2. جرمگیری و برساژ دندان ها: در مطب دندانپزشکی انجام میشود و با برداشتن جرم و پلاک دندانی از سطح دندان و همچنین زیر لثه ها باعث سلامت دندان ها و لثه میشود و همچنین با برداشتن لکه های رنگی باعث سفید شدن دندان ها و نمایان شدن درخشنگی طبیعی دندان ها میشوند.
 3. بلیچینگ دندان ها: بلیچینگ مطب: بلیچینگ در مطب توسط دندانپزشک رنگ طبیعی دندان شما را روشن تر میکند و همچنین باعث از بین رفتن لکه های ایجاد شده به علت مصرف سیگار و قلیان میشود.بلیچینگ یکی از بهترین راه های سفید کردن دندان است. 
 4. بلیچینگ خانگی: برای ماندگاری اثرات بلیچینگ مطب و بهبود آنها دندانپزشک یک قالب اختصاصی برای شما تهیه میکند و شما در منزل ساعات مشخصی این قالب را با مواد بلیچینگ خانه روی دندان های خود قرار میدهید.
 5. کامپوزیت: در مواردی که تغییر رنگ دندان به صورتی است که توسط روش های قبلا ذکر شده قابل درمان نیست، دندانپزشک روی دندان ها را با لایه ای کامپوزیت می پوشاند تا رنگ دلخواه شما حاصل شود.
 6. لمینیت: همانند کامپوزیت میباشد اما در این روش روی دندان ها با لایه ای سرامیکی پوشانده میشود.

سوالات متداول

آیا قلم های سفید کننده واقعی هستند؟

خیر! این قلم ها تنها یک حقه مارکتینگ می باشد و هیچ عملکرد مثبتی ندارند.

تاثیر قلم های سفید کننده چقدر است؟

بر خلاف تبلیغات انجام شده، این قلم ها هیچ تاثیری بر رنگ دندان ها ندارند.

آیا استفاده از قلم‌های سفیدکننده دندان ایمن است؟

به دلیل نبودن پوشش لثه ای هنگام استفاده از این قلم ها ،  مواد این قلم ها باعث سوزش بافت دهان و لثه میشوند و استفاده از آنها اکیدا منع میشود.

جایگزین قلم سفید کننده از چه چیزی استفاده کنم؟

خمیردندان های سفید کننده، جرمگیری و برساژ،  بلیچینگ در مطب و خانه، کامپوزیت ونیر و لمینت از روش های ایمن و مناسب تغییر رنگ دندان ها می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *