بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت؟

بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت

آیا برای شما هم این سوال پیش آمده که بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت؟! یکی از لازمه‌های ارتباط اجتماعی، داشتن بهداشت و تمیز بودن است. بهداشت دهان و دندان یکی از ارکانیست که در ارتباط احتماعی بسیار تأثیرگذار است زیرا بعد از چشم‌ها، لبخند و دندان‌ها اولین جائیست که توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند.

کسانی که دندان‌هایی سفید دارند، لبخند زیباتری هم دارند و این نشان از سلامت دندان هاست. حال اگر کسانی رنگ دندان‌هایشان به سمت زردی برود (به دلایل ژنتیکی و محیطی مثل استفاده از سیگار و چای و قهوه)، نیاز دارند که درمان‌های زیبایی دندانپزشکی مثل کامپوزیت یا لمینیت یا بلیچینگ انجام دهند. اما برای انتخاب هر کدام از این درمان‌ها یک سؤال کلیدی برایشان پیش می‌آید که بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت؟

بلیچینگ دندان و مراحل آن

بلیچینگ دندان به معنای سفید کردن دندان است. در بلیچینگ شکل دندان تغییری نمی‌کند و فقط رنگ دندان تغییر می‌کند. پس اگر از شکل و ترتیب دندانهایتان راضی هستید بهتر است بلیچینگ کنید.

در بلیچینگ دندان در مطب اول لثه‌ها با یک ژل محافظ لثه پوشانده می‌شود. سپس ژل بلیچیتگ هیدروژن پراکساید یا کارباماید پراکساید روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. هر بار این ژل به مدت ۱۵ دقیقه و به مدت ۳ بار قرار می‌گیرد. این ژل باعث می‌شود رنگدانه‌های عمقی دندان از بین برود و باعث سفیدی دندان می‌شود.

ژل بلیچینگ می‌تواند با نور یا بدون نور فعال شود. بعد از برداشت ژل، دندان‌ها ممکن است کمی حساس شوند ولی این حساسیت موقتیست و بعد از ۳ الی ۴ روز از بین می‌رود. ماندگاری بلیچینگ از ۶ ماه تا یکسال است ولی اگر از بلیچینگ هوم(خانگی) نیز استفاده کنید این ماندگاری بیشتر خواهد شد.

بلیچینگ دندان - بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت

مزایا و معایب بلیچینگ دندان

مزایا

 • دندان تراش داده نمی‌شود
 • نیاز به مراقبت کمتری نسبت به کامپوزیت دارد
 • در یک جلسه ۱ ساعته انجام می‌شود
 • ارزانتر از کامپوزیت است

معایب

 • ماندگاری ۶ ماه تا یکسال دارد در حالی که کامپوزیت ۵ الی ۷ سال عمر دارد
 • فقط رنگ دندان تغییر داده می‌شود نه شکل آن

کامپوزیت دندان و کاربرد‌های آن

کامپوزیت یک خمیر سفید رنگ است که برای پر کردن دندان یا کار‌های زیبایی دندانپزشکی به کار می‌رود. در کامپوزیت ونیر، دندان‌ها با خمیر کامپوزیت پوشانده می‌شود. کامپوزیت ونیر بدرنگی و بد شکلی دندان‌ها را می‌پوشاند. در واقع در کامپوزیت ونیر می‌توان هم رنگ دندان و هم شکل دندان را تغییر داد.

در کامپوزیت ونیر، اول دندان با مقدار تراش بسیار کم (در سطح خش نداختن) آماده‌سازی می‌شود. سپس چسب کامپوزیت(باندینگ) به دندان‌زده می‌شود. در مرحله‌ی بعد خمیر کامپوزیت که می‌تواند از رنگ دندان روشنتر باشد روی دندان قرار می‌گیرد و توسط دندانپزشک شکل داده می‌شود و سپس با نور آبی (لایت) سفت می‌شود.

کاربرد کامپوزیت ونیر در دندان‌هاییست که علاوه بر بدرنگی، بد شکلی هم دارند. کامپوزیت ونیر را می‌توان برای کسانی که دندان‌هایشان به میزان خفیف نامرتب می‌باشد هم انجام داد. هم اکنون کامپوزیت ونیر درمان زیبایی پر طرفداریست، اما خیلی از مراجعه‌کنندگان نمی‌دانند که بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت چون اطلاعات لازم درباره‌ی هر کدام از این درمان‌ها را ندارند.

کامپوزیت دندان - بلیچینگ بهتره با کامپوزیت

مزایا و معایب کامپوزیت دندان

مزایا

 • سفید شدن رنگ دندان بیشتر از حالت طبیعی
 • تغییر شکل دندان
 • عمر ۵ تا ۷ سال

معایب

 • گرانتر بودن نسبت به بلیچینگ
 • نیاز به تراش خیلی کم
 • نیاز به مراقبت بیشتر نسبت به بلیچینگ

مقایسه بلیچینگ و کامپوزیت دندان: بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت

خیلی از مراجعه‌کنندگان به مطب دندانپزشکی برایشان سؤال پیش می‌آید که بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت، زیرا این دو درمان هر کدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند.

در این قسمت می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید. در این بخش با مقایسه چند فاکتور به سوال “بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت” پاسخ خواهیم داد.

زمان:

بلیچینگ در مطب در یک جلسه‌ی ۱ ساعته انجام می‌شود اما کامپوزیت ونیر در یک جلسه ۴ ساعته انجام می‌شود و با توجه به تعداد دندان‌های کار شده ممکن است یک جلسه‌ی دیگر برای پالیش کامپوزیت‌ها نیاز باشد.

مراحل:

بلیچینگ مراحل آسانتری دارد ولی کامپوزیت نیازمند مواد و لوازم بیشتری است. همینطور در بلیچینگ دندان هیچ تراشی داده نمی‌شود ولی گاهی در کامپوزیت نیاز به تراش دندان است.

مراقب و نگهداری:

برای ماندگاری بلیچینگ بهتر است مقدار مصرف مواد غذایی رنگی مثل چای یا قهوه و همینطور مصرف سیگار و قلیان خود را کم کنید. هر چقدر این مصرف این موارد کمتر شود، سفیدی دندان‌های شما ماندگار‌تر خواهد بود.

برای نگهداری از کامپوزیت علاوه بر کم کردن مصرف مواد غذایی رنگی و سیگار و قلیان، بهتر است بهداشت دهان و دندان عالی داشته باشید. یعنی مسواک و نخ دندان روزی حداقل دوبار استفاده شود. همینطور از گاز زدن میوه و ساندویچ باید خودداری کنید زیرا باعث شکستگی کامپوزیت می‌شود. کامپوزیت ونیر هر ۶ ما تا یکسال نیاز به پالیش دارد تا درخشندگی خود را دوباره به دست آورد.

مراقبت و نگهداری - بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت

طول عمر:

از نظر طول عمر، بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت؟

ماندگاری بلیچینگ از۶ ماه تا یکسال است اما با مراقبت خوب می‌تواند تا دو سال هم ماندگاری داشته باشد.

عمر ونیر کامپوزیت از ۵ تا ۷ سال است و بعد از آن باید ریموو شود و دوباره کامپوزیت یا لمینیت شود.

هزینه:

هزینه‌ی بلیچینگ از کامپوزیت ونیر کمتر است. هزینه‌ی بلیچینگ به صورت هر فک و هزینه‌ی کامپوزیت ونیر به صورت هر دندان محاسبه می‌شود.

هزینه‌ی بلیچینگ و کامپوزیت ونیر در مطب دکتر مهسا حیدری را می‌توانید در این لینک ببینید.

برای شما بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت؟ کدام روش ؟!

اگر شما از رنگ دندانهایتان ناراضی هستید و خواستار تغییر شکل آن‌ها می‌باشید، کامپوزیت ونیر برای شما مناسب است. اما اگر نمی‌خواهید شکل و ترتیب دندانهایتان تغییر کند و فقط خواستار سفیدتر شدن آن‌ها هستید، بلیچینگ برای شما مناسب است.

یکی از کاربرد‌های بلیچینگ در افرادیست که مدت زیادی براکت‌های ارتودنسی در دهانشان بوده و حال نیاز دارند تا بعد از برداشت ارتودنسی که دندان‌هایشان رنگ گرفته، دندان‌هایشان سفید‌تر شود. در این افراد که دندان‌هایشان نیز به تازگی مرتب شده، بلیچینگ می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

همینطور اگر از جمله کسانی هستید که فک بالایتان کامپوزیت یا لمینیت شده و حال با دندان‌های فک پایینتان تفاوت رنگ پیدا کرده و نمی‌خواهید یا نمی‌توانید دندان‌های فک پایین را کامپوزیت یا لمینیت کنید، بلیچینگ برای دندان‌های فک پایینتان بسیار مناسب است. زیرا باعث می‌شود این تفاوت رنگ کمتر شود.

نکات اصولی برای حفظ بهداشت دهانی و زیبایی دندان‌ها

در هر درمانی، چه زیبایی چه مراقبتی، نیاز است تا بهداشت دهان و دندان بهتر از قبل حفظ شود تا مشکلات بعدی پیش نیاید. این مراقبت‌ها شامل استفاده از مسواک حداقل ۲ بار در روز بعد از غذا خوردن و استفاده از نخ دندان حداقل دو بار در روز است. جالب است بدانید استفاده از نخ دندان مهم‌تر از مسواک است زیرا مسواک نمی‌تواند به فضا‌های بین دندانی نفوذ کند.

اگر قصد شما انجام درمان بلیچینگ است، بهتر است تا یک هفته‌ی اول بعد از بلیچینگ از خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید تا حساسیت دندانهایتان کمتر شود و بعد از آن به طور مرتب دو بار در هفته از خمیر دندان سفید‌کننده استفاده کنید تا بلیچینگ شما ماندگاری داشته باشد. همینطور استفاده از بلیچینگ خانگی(هوم) می‌تواند این ماندگاری را بیشتر کند.

اگر قصد شما انجام درمان کامپوزیت است، استفاده از خمیر دندان سفید‌کننده ممنوع است و باید از مسواک نرم (soft) یا خیلی نرم (ultra soft) استفاده کنید. زیرا در خمیر دندان‌های سفید‌کننده مواد ساینده وجود دارد و می‌تواند به کامپوزیت شما آسیب وارد کند.

سوالات متداول در مورد بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت

بین بلیچینگ و کامپوزیت کدام را انتخاب کنم؟

اگر فقط از رنگ دندانهایتان ناراضی هستید و شکل و ترتیب دندانهایتان زیباست، بلیچینگ کنید ولی اگر نیاز دارید تا شکل دندانهایتان نیز تغییر کند، کامپوزیت را انجام دهید.

بلیچینگ و کامپوزیت برای دندان ضرر دارد؟

خیر. هیچ کدام از این درمان‌ها برای دندان ضرر ندارد. هم بلیچینگ هم کامپوزیت اگر اصولی و درست انجام شوند، ضرری به دندان‌ها نمی‌رسانند.

میتوانم اول بلیچینگ انجام دهم و بعد کامپوزیت؟

بله. یکی از پیشنهادات ما این است که اول از همه بلیچینگ را انجام دهید و اگر خواستید دندانهایتان سفید‌تر شود آن وقت سراف کامپوزیت بروید. فقط بین این دو درمان باید یک فاصله‌ی دو هفته‌ای باشد.

دندان‌هایم را تازه ارتودنسی کردم، برای من بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت؟

دندان‌هایی که تازه ارتودنسی شدند، چون مرتب هستند، نیاز به تغییر در شکل و اندازه ندارند و بهتر است بلیچینگ برایشان انجام شود تا فقط سفید‌تر شوند.

نتیجه گیری: بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت

یک انتخاب درست می‌تواند شما را از هزینه‌های زیاد و همینطور عوارض بعدی در‌امان نگه دارد. با خواندن این مقاله می‌توانید بین درمان‌های کامپوزیت یا بلیچینگ، یکی را بدرستی انتخاب نمایید. خیلی از مراجعه‌کنندگان فقط درمان کامپوزیت را می‌شناسند و وقتی برایشان از مزایای بلیچینگ می‌گوییم بیشتر مشتاق می‌شوند تا بلیچینگ انجام دهند.

پس در انجام درمان‌های زیبایی عجله نکنید و حتماً با دندانپزشک حاذق مشورت کنید.

برای مشاوره‌ی زیبایی دندانپزشکی می‌توانید فرم زیر را پر کنید. در اسرع وقت برای نوبت ویزیت با شما تماس گرفته خواهد شد.  2 دیدگاه برای “بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت؟

  1. علی گفته:

   سلام.من موندم بین بلیچینگ و کامپوزیت کدومو انجام بدم.چون شنیدم بلیچینگ ضرر داره.درسته؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *