انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی

انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی

اهمیت بهداشت و زیبایی دهان و دندان

آیا شما هم به دنبال انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی هستید؟!

بعد از چشم‌ها، دندان‌ها اولین جایی در صورت هستند که توجه مخاطب را به خود جلب می‌کنند. دندان‌های سفید نشان از زندگی سالم دارند، زیرا کسانی که از سیگار یا قلیان استفاده می‌کنند یا بهداشت دهان خوبی ندارند دندان‌هایشان زردتر است. بوی خوش دهان نیز باعث می‌شود شما در ارتباطات اجتماعی قوی‌تر ظاهر شوید. همینطور داشتن دندان‌هایی سفید باعث می‌شود که شما در اجتماع محبوب‌تر باشید.

داشتن پوسیدگی در دندان‌ها باعث می‌شود که مواد غذایی در آنجا گیر کنند و دهان بو بگیرد. با این وجود امروزه انجام کار‌های زیبایی دندانپزشکی بسیار شایع شده است. خدمات زیبایی دندان مخصوصاً در خانم‌ها بسیار شایع است. در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که انواع خدمات زیبایی دندان شامل چه چیز‌هایی هستند و هر کدام برای چه افرادی مناسب است. با ما همراه باشید.

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی به کار‌هایی گفته می‌شود که باعث سفیدتر شدن دندان و یا تغییر شکل دندان به ظاهری مساعدتر می‌شود. در این نوع از دندانپزشکی با مواد و وسایل دندانپزشکی تغییر در رنگ و شکل دندان‌ها ایجاد می‌شود. این درمان عمدتاً برای دندان‌های جلو انجام می‌گیرد.

در ایران به متخصصان ترمیمی متخصصان دندانپزشکی زیبایی نیز می‌گویند. اما امروزه دندانپزشکان عمومی و متخصصان دیگر نیز در این حوزه وارد شده‌اند زیرا خدمات دندانپزشکی زیبایی بسیار گسترده است. همچنین می‌توان گفت که خدمات زیبایی دندانپزشکی در ایران بسیار بهتر از کشور‌های خارجی انجام می‌گیرد.

انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی کدامند؟

انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی عبارتند از:

 • بلیچینگ
 • کامپوزیت ونیر
 • لمینیت سرامیکی

بلیجینگ

سفید کردن دندان‌ها با بلیچینگ یکی از بهترین خدمات زیبایی دندان می‌باشد. در بلیچینگ فقط دندان‌ها سفیدتر می‌شوند و تغییری در شکل دندان‌ها داده نمی‌شود بلیچینگ باعث می‌شود لکه‌هایی که به عمق دندان رفته‌اند پاک بشوند و دندان به سفیدی خود برگردد. این درمان برای کسانی مناسب است که می‌خواهند فقط دندان‌های خود را سفیدتر کنند و تغییری در شکل و ظاهر دندان‌هایشان داده نشود. در بلیچینگ دندان‌ها تراش داده نمی‌شوند.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یکی دیگر از خدمات زیبایی دندان است که در آن هم رنگ دندان هم شکل و ظاهر آن تغییر داده می‌شود. ونیر و لمینت هر دو به معنای پوشاننده هستند. حال این لایه پوشاننده می‌تواند کامپوزیتی و یا سرامیکی باشد.

اگر این لایه کامپوزیتی باشد اصطلاحاً به آن ونیر کامپوزیتی گفته می‌شود و اگر سرامیکی باشد اصطلاحاً به آن لمینت سرامیکی گفته می‌شود.

در کامپوزیت ونیر، خمیر کامپوزیت توسط دندانپزشک روی دندان قرار می‌گیرد و شکل داده می‌شود. این خمیر می‌تواند از رنگ خود دندان سفیدتر باشد و یا همرنگ دندان باشد. کامپوزیت ونیر معمولاً در یک الی دو جلسه انجام می‌شود.

لمینیت سرامیکی

لمینت سرامیکی یکی دیگر از خدمات زیبایی دندان است. در لمینیت سرامیکی دندان با یک لایه نازک از سرامیک پوشانده می‌شود. این لایه نازک توسط لابراتوار ساخته و به دندانپزشک تحویل داده می‌شود تا دندانپزشک آن را روی دندان بچسباند. به همین خاطر پروسه‌ی طولانی‌تری دارد.

برای انجام لمینیت سرامیکی دندان‌ها اول باید مقداری تراش خورده تا جا برای آن لایه سرامیکی باز شود.

روش‌های سفید کر‎دن دندان

در این بخش از انواع خدمات زیبایی دندان، می‌خواهیم به انواع روش‌های سفید کردن دندان بپردازیم:

 • راحت‌ترین و کم خرج‌ترین روش برای سفید کردن دندان‌ها استفاده از خمیردندان سفید‌کننده است. این خمیر دندان باید فقط دو الی سه بار در هفته استفاده شود، زیرا دارای مواد ساینده است و استفاده بیش از حد از آن می‌تواند به مینای دندان آسیب وارد کند و باعث کاهش ضخامت مینای دندان شود و زردی عاج را بیشتر نمایان کند.
 • روش بعدی جرم‌گیری و برساژ دندان‌هاست. دندان‌ها هر ۶ ماه الی یک سال نیاز است جرمگیری و برساژ شوند. در جرم‌گیری دندان‌ها لکه‌های سطحی از بین می‌رود و جرم‌ها برداشته می‌شود و دندان درخشان‌تر می‌شود.
 • اگر پس از جرم‌گیری و برسژ از میزان سفید شدن دندان‌های خود راضی نبودید می‌توانید از بلیچینگ استفاده کنید. در بلیچینگ ژل بلیچینگ روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و پس از یک جلسه یک ساعته باعث سفیدی دندان‌ها می‌شود اما باید توجه کرد در بلیچینگ فقط رنگ دندان تغییر می‌کند و شکل و ظاهر دندان دست نخورده باقی می‌ماند.
  پیشنهاد می‌کنیم مقاله “فرق جرم‌گیری و بلیچینگ دندان” را مطالعه کنید.
 • یکی دیگر از محبوب‌ترین انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی اگر می‌خواهید هم شکل و ظاهر دندان خود را تغییر دهید و هم آن را سفیدتر کنید، ونیر و لمینت برای شما بهتر است. زیرا در ونیر و لمینیت شکل دندان نیز تغییر می‌کند. ونیر یا لمینیت می‌تواند کامپوزیتی یا سرامیکی باشد. اگر ونیر کامپوزیتی انجام دهید کامپوزیت در یک جلسه بر روی دندان‌های شما توسط دندانپزشک قرار می‌گیرد و شکل داده می‌شود ولی در لمینت سرامیکی در جلسه اول دندان‌ها مقداری تراش خورده تا جا برای لمینت سرامیکی باز شود، از دندان‌ها قالب‌گیری می‌شود و به لابراتوار فرستاده می‌شود، لابراتوار لمینت‌های سرامیکی را می‌سازد و به پزشک تحویل داده می‌شود تا آن را روی دندان‌های بیمار بچسباند.

لمینت‌ها و ونیرها

لمینت یا ونیر هر دو به معنای پوشاننده هستند. لمینت یا ونیر می‌تواند از جنس کامپوزیت یا سرامیک باشد که اصطلاحاً به لمینت یا ونیری که از جنس کامپوزیت باشد کامپوزیت ونیر می‌گویند و اگر از جنس سرامیک باشد لمینت سرامیکی می‌گویند.

ونیر کامپوزیتی و لمینت سرامیکی یکی از انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی بسیار پرطرفدار هستند. زیرا هم رنگ دندان و هم شکل دندان تغییر می‌کند. اما باید دانست که هر کدام از این درمان‌ها برای چه کسانی مناسب است.

کامپوزیت ونیر

یکی از روش‌های محبوب در انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، کامپوزیت ونیر می‌باشد. کامپوزیت ونیر یکی از خدمات زیبایی دندان است که در آن خمیر کامپوزیت توسط دندانپزشک روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و شکل داده می‌شود. این خمیر کامپوزیتی می‌تواند از رنگ دندان سفیدتر باشد یا همرنگ آن باشد. سپس کامپوزیت با نور لایت کیور سفت می‌شود و دندانپزشک آن را پالیش می‌کند تا به شکل دلخواه برسد.

انواع خدمات زیبایی دندان - کامپوزیت ونیر

هزینه انجام کامپوزیت ونیز به فاکتور‌های مختلف بستگی دارد که یکی از آن‌ها برند کامپوزیت است. هر چقدر کامپوزیت گران‌تر باشد رنگ‌پذیری آن کمتر است. یکی دیگر از فاکتور‌های مهم در هزینه کامپوزیت تبحر دندانپزشک است. از دیگر فاکتور‌های مهم در هزینه کامپوزیت ونیر استفاده از رنگ‌های مختلف و به اصطلاح لیرینگ است.

در کامپوزیت ونیر لیرینگ سعی می‌شود تا دندان به همان شکلی که قبلاً بوده به صورت طبیعی بازسازی شود. باید بدانید که ونیر کامپوزیت از لمینیت سرامیکی ارزان‌تر است زیرا زمان کمتری می‌برد و همینطور مقاومت و زیبایی لمینیت سرامیکی را ندارد. طول عمر کامپوزیت ونیر نیز از لمینت سرامیکی کمتر است.

لمینت سرامیکی

در لمینت سرامیکی دندان‌ها با لایه‌ای از سرامیک پوشانده می‌شوند. این لایه سرامیکی بسیار نازک است و حداکثر نیم میلی‌متر ضخامت دارد. لمینت‌های سرامیکی می‌توانند از جنس فلدسپاتیک یا لیتیوم دی سیلیکات که اصطلاحاً به آن آی پی اس ایمکس گفته می‌شود، باشند.

در انجام لمینت سرامیکی ابتدا برای دندان‌ها تراش مختصری انجام می‌شود. این تراش بسیار کم است و به اندازه تراش روکش نیست و فقط یک سطح دندان که در دید است تراش می‌خورد. سپس از دندان‌ها قالب گرفته شده و برای لابراتوار ارسال می‌شود.

لابراتوار لمینت‌های سرامیکی را طبق دستور پزشک و سلیقه بیمار می‌سازد و برای دندانپزشک ارسال می‌کند. دندانپزشک بعد از پرو به لمینت‌ها و تأیید گرفتن از بیمار آن را روی دندان‌ها می‌چسباند.

باید دانست که پروسه لمینت سرامیکی از کامپوزیت ونیر طولانی‌تر است و از یک الی دو ماه می‌تواند طول بکشد. به همین خاطر از کامپوزیت ونیز گران‌تر است اما استحکام آن از کامپوزیت نیز بیشتر است.

طول عمر لمینیت سرامیکی ۱۰ الی ۲۰ سال است در حالی که طول عمر کامپوزیت ۵ الی ۷ سال است.

ترمیم‌های کامپوزیتی

یکی دیگر از انواع خدمات زیبایی دندان، ترمیم کامپوزیتی می‌باشد. اگر دندان‌های جلویی بر اثر ضربه یا حوادث دیگر بشکنند، می‌توان آن‌ها را با مواد کامپوزیتی بازسازی کرد. اما بازسازی آن نیاز به تبحر و داشتن دانش رنگ در زمینه دندانپزشکی زیبایی را دارد. ترمیم‌های کامپوزیتی در دندان‌های جلو یا قدامی بسیار اهمیت دارند زیرا دندانپزشک باید در عین حال که از رنگ درستی برای بازسازی آن استفاده می‌کند یک کامپوزیت مستحکم نیز انتخاب کند.

یکی از روش‌های ترمیم کامپوزیت دندان‌های جلو به خصوص در لبه دندان‌های شکسته استفاده از روش لیرینگ است که اکنون بسیار محبوب شده است و اصطلاحاً به آن کامپوزیت لبه شیشه‌ای نیز گفته می‌شود.

اصلاح شکل و طراحی لبخند

یکی از محبوب‌ترین خدمات زیبایی دندان، طراحی لبخند می‌باشد. در طراحی لبخند به تمام اجزای لبخند شما توجه می‌شود. از میزان کوچکی یا بزرگی دندان‌ها گرفته تا بلندی آنها و انحنای لبخندتان از ارکان مهم در لبخند لثه ‌ها هستند. اگر لثه‌ها در لبخند بیش از حد نمایان باشند لاصطلاحا به آن لبخند لثه‌ای یا گامی اسمایل گفته می‌شود.

لبخند لثه‌ای علت‌های متفاوتی می‌تواند داشته باشد:

 • داشتن فک بالای بلند
 • بالا رفتن بیش از حد لب بالا
 • رشد بیش از حد لثه‌ها روی دندان‌ها

اگر فک بالای شما بلند باشد نیاز به جراحی دارید. اگر لب شما هنگام لبخند بیش از حد بالا رود می‌توان عضلات آن را با بوتاکس کنترل کرد. اگر لثه‌ها بیش از حد روی دندان‌ها رشد کرده باشد می‌توان با جراحی لثه مقدار بیشتری از دندان را نمایان کرد و لبخند لثه‌ای رفع می‌شود.

 انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی - طراحی لبخند

از ارکان دیگر مهم در طراحی لبخند کوچک یا بزرگ بودن قوس فکیست. اگر قوس فکی شما کوچک باشد می‌توان با ، انواع خدمات زیبایی دندان آن را بزرگتر نشان داد.

به هم ریختگی دندان‌ها یا کوچک بودن آنها نیز در طراحی لبخند تاثیرگذار است.اگر این به هم ریختگی مختصر و کم باشد با کامپوزیت ونیر و لمینیت سرامیکی قابل اصلاح است ولی اگر به هم ریختگی متوسط یا شدید باشد بیمار باید ارتودنسی انجام دهد.

مزایا و معایب هر کدام از انواع خدمات زیبایی دندان

انواع خدمات زیبایی دندانزمانماندگاریتغییر رنگ دندانتغییر شکلتراش دندان
بلیچینگ1 جلسه6 ماه تا 1 سالداردنداردندارد
کامپوزیت1-2 جلسه5 تا 7 سالدارددارددر حد خراش
لمینیت سرامیکی3 الی 4 جلسه (1 الی 1.5 ماه)10 تا 15 سالدارددارددارد

هزینه‌های انواع خدمات زیبایی دندان

انواع خدمات زیبایی دندانهزینه انواع خدمات زیبایی دندان
بلیچینگهر دو فک 3.000.000 تا 6.000.000 تومان
کامپوزیتهر دندان 1.000.000 تا 2.500.000 تومان
لمینیت سرامیکیهر دندان 5.000.000 تا 10.000.000 تومان

برای مشاهده تعرفه‌های انواع خدمات دندانپزشکی به این لینک مراجعه کنید.

مراقبت‌های پس از انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی

تا اینجا به بررسی انواع خدمات زیبایی دندان پرداختیم، حال مراقبت‌های بعد از انجام انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی را برای شما بیان می‌کنیم.

مراقبت بعد از بلیچینگ

برای آنکه بلیچینگ دندانهایتان ماندگارتر باشد باید از مواد غذایی رنگی مثل چای، قهوه، میوه‌های رنگی، سیگار، قلیان، کمتر استفاده کنید. بعد از انجام بلیچینگ ممکن است دندانهایتان کمی حساس شود. توصیه می‌شود در یک الی دو هفته اول از خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید.

مراقبت‌های بعد از کامپوزیت ونیر

دندان‌هایی که ترمیم می‌شوند یا کار زیبایی روی آن‌ها انجام می‌شود نیاز به مراقبت بیشتری دارند. هم از لحاظ بهداشت و هم از لحاظ تغذیه. کامپوزیت ونیر ذاتاً ماده رنگ‌پذیری است. پس برای بیشتر سفید ماندن آن بهتر است از مواد غذایی رنگی کمتر استفاده کنید یا بعد از هر بار استفاده از این مواد غذایی دهان خود را سریعاً با آب بشویید.

وقتی شما کامپوزیت انجام می‌دهید نباید با دندان‌های جلویتان مواد غذایی سفت گاز بزنید. گار زدن ساندویچ یا سیب یا انواع میوه‌جات ممنوع است، زیرا باعث شکستگی کامپوزیت شما می‌شود. استفاده از نخ دندان و مسواک نیز بسیار مهم است.

مراقبت‌های بعد از لمینیت سرامیکی

لمینت سرامیکی با اینکه از کامپوزیت ونیر بسیار مقاوم‌تر است اما مانند کامپوزیت ونیر باید از گاز زدن مواد غذایی سفت خودداری کرد. بهتر است هنگام خوردن این مواد غذایی مثل ساندویچ یا سیب یا انواع میوه‌جات، آن‌ها را به تیکه‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و سپس بخورید.

لمینیت سرامیکی رنگ‌پذیری ندارد و مانند کامپوزیت نیاز به مراقبت در برابر مواد غذایی رنگی یا سیگار و قلیان ندارد. نخ دندان و مسواک بعد از انجام لمینیت سرامیکی فراموش نشود.

سوالات متداول شما

آیا بلیچینگ برای دندان ضرر دارد؟

خیر بلیچینگ برای دندان هیچ ضرری ندارد.

آیا کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی برای دندان ضرر دارد؟

خیر هیچ کدام از انواع خدمات زیبایی دندان برای دندان ضرر ندارد، اگر اصولی انجام شود

آیا در کامپوزیت ونیر و لمینیت سرامیکی دندان تراش می‌خورد؟

بله در لمینت سرامیکی دندان‌ها حداکثر نیم میلی‌متر تراش می‌خورند. اما فقط در یک سطح آن. در کامپوزیت ونیر نیز اگر نیاز به تراش باشد به مقدار خیلی کم دندان‌ها تراش می‌خورند.

آیا کامپوزیت باعث بو گرفتن دهان می‌شود؟

خیر، اما کامپوزیت ونیر‌هایی که غیر اصولی کار شده باشند باعث بو گرفتن دهان می‌شوند.

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینیت سرامیکی؟

هر کدام از این خدمات زیبایی دندان شرایط خاص خود را دارند.
انتخاب اینکه کدام یک برای شما مناسب‌تر است بعد از ویزیت حضوری تعیین می‌شود.

سخن آخر

در این مقاله به طور کامل “انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی” را بررسی کردیم. هر یک از خدمات زیبایی دندان شرایط خاص خود را دارند و با توجه به مزایا و معایب آن‌ها باید انتخاب شوند.

به عنوان دندانپزشک پیشنهاد می‌کنم اگر فقط از رنگ دندان‌های خود ناراضی هستید و خواستار تغییر شکل آن‌ها نیستید از بین انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، بلیچینگ را انجام دهید، زیرا درمان بسیار کم تهاجمی‌تری است.

اما اگر می‌خواهید شکل دندانهایتان نیز تغییر کند ونیر کامپوزیتی یا لمینیت سرامیکی انجام دهید.

اینکه کدام یک از این انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی برای شما مناسب‌تر است بعد از معاینه ویزیت حضوری تعیین می‌شود.

برای مشاوره و نوبت‌دهی، می‌توانید فرم زیر را پر کنید:  2 دیدگاه برای “ انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی

   • دکتر مهسا حیدری گفته:

    سلام.با مطب تماس بگیرید رنگ و برند ونیرتون رو بفرمایید اگر موجود بود میتونیم براتون انجام بدیم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *