راهنمای کامل مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان

مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان

آیا شما هم به دنبال راهنمایی کامل برای مراقبت‌های بعد از عصب کشی هستید؟ عصب کشی دندان درمانیست که در آن پالپ عفونی دندان از تاج و ریشه خارج شده و مواد دندانپزشکی جایگزین آن می شود. باید توجه داشت درمان ریشه، کاری دقیق و وقت گیر بوده و گاهی این درمان در یک جلسه امکان پذیر نیست و نیاز به دو یا چند جلسه درمان می باشد. به همین دلیل بهتر است موارد زیر را بعد از پایان هر جلسه در نظر داشته باشید:

 1. درد بعد از درمان به مدت یک هفته تا 10 روز طبیعی است و دلیل آن التهاب اطراف دندان می باشد. زیرا دندانپزشک روی دندان شما کار کرده.
 2. استفاده از مسکن ها بلافاصله بعد از اتمام جلسه بسیار مهم است زیرا میتواند از شروع درد جلوگیری کند.بهتر است قبل از پایان یافتن بی حسی خود، از مسکن هایی مثل بروفن ، استامینوفن یا ژلوفن  و نوافن با فاصله ی زمانی 6 ساعت استفاده کنید.
 3. دندان شما با پرکردگی موقت به نام پانسمان پوشانده شده. نیم ساعت بعد از قرار دادن پانسمان با دندان خود چیزی نجوید تا پانسمان سفت شود. در صورت افتادن پانسمان قبل از ویزیت بعدی، با مطب تماس بگیرید.
 4. از جویدن مواد غذایی سفت با دندان خود اجتناب کنید زیرا دندان شما در پروسه عصب کشی ضعیف شده و شکننده است.

مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان کدامند؟

 در این بخش مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان را بررسی می‌کنیم. بعد از اتمام عصب کشی، ریشه های دندان شما با مواد پرکردنی پر شده است. برای مراقبت بیشتر از آن بهتر است موارد زیرا را در نظر داشته باشید:

 1. درد بعد از درمان یک هفته الی 10 روز پس از اتمام عصب کشی طبیعیست. توجه داشته باشید وجود درد به علت التهاب اطراف ریشه دندان است نه باقی ماندن عصب. زیرا دندان شما با وسایل عصب کشی دستکاری شده و التهاب طبیعیست.
 2. درد تا دو هفته میتواند ادامه داشته باشد. درد هنگام جویدن هم میتواند تا یک ماه وجود داشته باشد. در صورتی که درد کمتر نشد، مساله را با پزشک در میان بگذارید.
 3. برای بهبود درد می توانید از قرص های مسکن مثل نوافن، ژلوفن، استامینوفن و بروفن استفاده کنید. 
 4. در صورت بارداری بهتر است از قرص مسکن استامینوفن بدون کدئین استفاده کنید. اگر مشکلات معده دارید، استامینوفن برای شما انتخاب بهتری است. در صورت داشتن مشکلات کبدی، از مصرف استامینوفن اجتناب کنید.
 5. روی دندان شما پرکردگی موقتی به نام پانسمان قرار گرفته. در نیم ساعت اول پس از قرار دهی پانسمان، مواد غذایی با آن سمت نجوید تا پانسمان سفت شود. 
 6. حداکثر زمان نگهداری  پانسمان 2 هفته تا یک ماه است. بهتر است جهت انجام پر کردگی اصلی هر چه زودتر اقدام کنید. در صورت کنده شدن پانسمان حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 7. از جویدن مواد غذایی سفت با دندان خود اجتناب کنید زیرا دندان شما در پروسه ی عصب کشی ضعیف شده  شکننده است.

بهترین مسکن ها برای مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان

حال که با مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان آشنا شدید، بهترین مسکن‌ها برای کنترل درد را معرفی می‌کنیم. درد بعد از عصب کشی دندان ، امری طبیعیست که به دنبال درمان ریشه ی دندان به علت التهاب اطراف ریشه به وجود می آید. برای درک بهتر این مسئله بهتر است با مثالی این مشکل را بیان کنیم:

بهترین مسکن ها برای مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان
 • التهاب: هنگامی که سلول های ایمنی بدن به یک قسمت از بدن هجوم می آورند، باعث ایجاد التهاب در آن ناحیه می شوند. در واقع التهاب، ناشی از فعالیت سلول های ایمنی بدن است. چیزی که باعث این فعالیت می شود می تواند باکتری باشد و میتواند بدون باکتری باشد مثل وقتی که قسمتی از بدن ضربه می خورد. اگر باکتری وجود داشته باشد، به آن التهاب در اثر عفونت گفته می شود. پس هر التهابی ناشی از عفونت و میکروب نیست. برای کاهش التهاب استفاده از مسکن ها مثل استامینوفن، بروفن، نوافن و ژلوفن توصیه می شود. علائم التهاب می تواند درد، تورم، قرمزی باشد. باید در نظر داشت که این دارو ها باعث از بین رفتن عفونت نمی شوند و تنها علائم را کاهش می دهند.
 • عفونت: هنگامی که یک جسم خارجی یا باکتری و میکروب وارد بدن می شود، با انتشار آلودگی باعث ایجاد عفونت می شوند. این عفونت می تواند مزمن و بدون درد یا حاد و با درد باشد. برای از بین بردن عفونت، بهتر است آنتی بیوتیک هایی مثل آموکسی سیلین و مترونیدازول مصرف شود. آموکسی سیلین و مترونیدازول بیشتر بر روی عفونت حاد تاثیر دارند. علائم عفونت حاد مواردی مثل: درد زیاد ، ورم ، آبسه ی چرکی هستند. باید توجه داشت مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک می تواند باعث مقاومت آنتی بیوتیکی شود پس حتما قبل از مصرف آنتی بیوتیک، با پزشک خود مشورت کنید. برای جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی، توصیه می شود دوره مصرف آنتی بیوتیک خود را حتی در صورت بهبود عفونت ، کامل کنید.

در صورتی که عفونت و التهاب بسیار زیاد باشد، استفاده از مسکن های تزریقی مثل کتورولاک  و آنتی بیوتیک های تزریقی مثل پنی سیلین توصیه می شود،  اما قبل از استفاده از پنی سیلین، تست حساسیت ضرورت دارد.

مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان؛ موارد بهداشتی

در این بخش به موارد بهداشتی مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان می‌پردازیم.

 1. مسواک و نخ دندان: بعد از درمان عصب کشی دندان، تاج دندان ممکن است با پر کردگی دائم یا موقت (پانسمان) پر شود. توجه کنید که بعد از اتمام عصب کشی، تمیز کردن اطراف دندان مانعی ندارد. اگر دندان شما با پانسمان پر شده است، باید برای رعایت بهداشت با احتیاط تر بر خورد کنید زیرا پانسمان می تواند کنده شود. در صورتی که دندان شما با پرکردگی دائمی پر شده است، استفاده از مسواک و نخ دندان به طور معمول مانعی ندارد.
 2. آب نمک: استفاده از آب نمک می تواند به کاهش التهاب لثه های شما کمک کند.
 3. مواد غذایی: از مصرف غذاهای سفت یا خیلی گرم یا خیلی سرد اجتناب کنید زیرا دندانی عصب کشی شده است حساس است.  سوالات متداول

  بعد از عصب کشی دندان چه کارهایی را نباید انجام داد؟

  از جویدن غذاهای سفت یا استفاده از دندان درمان شده برای گاز گرفتن شدید خودداری کنید. در ساعت اول نباید چیزی بجوید و نباید مایعات سرد یا گرم بنوشید.

  چند روز بعد از عصب کشی باید استراحت کرد؟

  عصب کشی دندان معمولاً یک درمان بی خطر است، اما مانند هر درمان دندانپزشکی، مدت زمانی برای بهبودی نیز نیاز دارد. مدت زمانی که طول می کشد تا دندان شما پس از درمان ریشه بهبود یابد در افراد مختلف متفاوت است. به طور کلی، حدود هفت تا ده روز طول می کشد تا دندان و لثه به درستی ترمیم شوند.

  آیا بعد از عصب کشی به درمان دیگری نیاز دارم؟

  پس از انجام عصب کشی بر روی دندان، ترمیم دائمی ‌لازم است. محل قرارگیری دندان مشخص می‌کند که چه ترمیمی‌ توصیه می‌شود. اکثر دندان‌ها به نوعی روکش نیاز دارند، اگرچه موارد استثنایی وجود دارد که فقط می‌توان یک پر کننده در آن قرار داد. از این ترمیم دائمی ‌برای جلوگیری از شکستگی‌های بعدی دندان و جلوگیری از پوسیدگی دوباره پس از عصب کشی استفاده می‌شود.

  چه زمانی برای ترمیم دائمی ‌باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

  اگر با مواد پر کننده موقت که دندانپزشک قرار می‌دهد، ملایم رفتار کنید تا دو هفته دوام دارند. برای جلوگیری از مشکلات ناشی از عفونت مجدد یا شکستگی که می‌تواند روند درمان دندان شما را به خطر بیندازد، باید در اسرع وقت برای ترمیم نهایی مراجعه کنید.

  آیا محدودیتی بعد از عصب کشی برای من وجود دارد؟

  لطفاً به مدت 30-45 دقیقه چیزی نخورید و ننوشید تا اجازه دهید مواد پر کننده موقت سفت شود. پس از آن، لطفاً تا زمانی که به دندانپزشک خود مراجعه نکرده اید، روی دندان فشار وارد نکنید. از غذای چسبناک یا سفت که می‌تواند پرکننده موقت آن را بشکند خودداری کنید.

  آیا ریشه دوباره رشد می‌کند؟

  خیر، بافت پالپ نرم دچار عفونت شده است، که هر دو در طی فرایند عصب کشی برداشته می‌شوند. ساختار سخت ریشه باقی مانده و سال‌ها پیش کاملاً “رشد” آن پایان یافته است.

  آیا با یک دندان خالی شده از کلینیک خارج می‌شوم؟

  خیر. یک پر کردن موقت انجام می‌شود که تقریباً 2 هفته طول می‌کشد تا زمانی که برای ترمیم نهایی به دندانپزشک مراجعه کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *